Fokozódik a feszültség az atomhatalmak között: hiába a biznisz Trumppal, Kína nem adja át az irányítást

2025. május 20. 10:37

Szorosan tartják a gyeplőt.

2025. május 20. 10:37
null

Hiába kötött 90 napos kereskedelmi tűzszünetet az Egyesült Államokkal, Kína nem hajlandó enyhíteni a ritkaföldfémek kivitelére vonatkozó szigorú ellenőrzési rendszerén – írta meg a CNN. Bár Genfben a múlt héten megállapodtak a vámok ideiglenes visszavonásáról, a kínai hatóságok nem jeleztek változást a ritkaföldfémek és az azokból készült mágnesek exportját érintő intézkedésekben – 

ezzel továbbra is stratégiai nyomásgyakorlási eszközként használva ezt a kulcsfontosságú nyersanyagot.

A ritkaföldfémek – például a diszprózium és a terbium – nélkülözhetetlenek számos modern technológiában: okostelefonok, elektromos járművek, valamint csúcstechnológiás fegyverek, például az F–35-ös vadászgépek és rakétarendszerek működéséhez is elengedhetetlenek. 

A világ ritkaföldfém-ellátása Kína kezében összpontosul, amely nem csupán a kitermelésben, hanem a feldolgozásban is dominál. 

A kínai kormány áprilisban vezette be az új exportengedélyeztetési rendszert, amely minden szállítmány esetében egyedi engedélyhez köti a kivitel lehetőségét.

Bár az amerikai kereskedelmi képviselő, Jamieson Greer úgy nyilatkozott, hogy Kína vállalta az exportkorlátozások feloldását, ennek egyelőre semmilyen kézzelfogható nyoma nincs. Épp ellenkezőleg: a kínai hatóságok május 12-én megerősítették a ritkaföldfémek csempészése elleni fellépésüket, valamint fokozott ellenőrzést ígértek a teljes ellátási láncban. Ezzel párhuzamosan elindult ugyan az exportengedélyek kiadása – például a német Volkswagen is kapott szállítmányokra szóló engedélyeket –

de az új rendszer szigorúsága és átláthatatlansága továbbra is komoly bizonytalanságot okoz az amerikai vállalatok körében, különösen a hadiiparban.

A szakértők szerint Kína célja nem pusztán a nyersanyagok védelme, hanem az is, hogy beleszólása legyen abba, ki és mire használja fel ezeket a stratégiai jelentőségű anyagokat. A rendszer lehetővé teszi, hogy Peking betekintést nyerjen a külföldi felhasználók ellátási láncaiba, és – adott esetben – késleltesse vagy megtagadja az engedélyek kiadását. Thomas Kruemmer, a szingapúri Ginger International Trade and Investment szakértője szerint 

különösen az amerikai védelmi ipar cégeivel szemben számíthatunk ilyen akadályoztatásra, akár az önként vállalt 45 napos engedélyezési határidő túllépésével is.

A ritkaföldfémek exportja így egyre inkább geopolitikai fegyverré válik Peking kezében. A múltban Kína már korlátozta Japánba irányuló szállításait területi vita miatt, újabban pedig betiltotta a ritkaföldfémek szétválasztási technológiájának exportját is. Emellett más kritikus ásványokra – például galliumra és germániumra – is exporttilalmat vezetett be az USA-val szemben. 

A Volkswagennek adott engedélyek egyértelmű politikai üzenetet is hordoznak: Kína így erősíti kapcsolatait Németországgal, miközben Washington és Berlin között feszültségek alakultak ki Kína megítélésében. A szakértők szerint az engedélyezési rendszer a jövőben is megmarad, mint a kínai külpolitika egyik fontos eszköze.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: JAN WOITAS / AFP
*** 

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
formaegy-2
2025. május 20. 14:04
"Kína nem adja át az irányítást...Szorosan tartják a gyeplőt." Nagyon helyes! Már elnézést, de ha szabad az USA-nak a világ császárát játszani, akkor szabad bármelyik országnak is! Mert ki, mi az USA? A világ egyik legaljasabb terror állama. Trump kétszínű, hazug politikája hamar kiderült. Ennyi.
nempolitizalok-0
2025. május 20. 13:10 Szerkesztve
Ritkaföldfém az továbbra sem megy, de F35-ösöket tudnánk szállítani, ráadásul most akciós is. Még a múlt évben elloptuk a terveket és utólagos engedelmükkel tövábbfejlesztettük.
neszteklipschik
2025. május 20. 13:01
„Ezért száz harcot vívni és százszor győzni nem a legjobb a jók között. Nem is harcolni, mégis alávetni az ellenséges sereget: ez a legjobb a jók között.” -Szun Ce, A győzelem művészete
thestatham20
2025. május 20. 12:12
Egyébként (ez csak a saját meglátásom) ha ugyanezt csinálja az USA akkor azzal semmi probléma nincs, viszont ha egy ázsiai ország teszi azt akkor már úgy van beállítva a nyugati országok szemében mint egy megbízhatatlan ország. Közben csak a saját érdekeit képviseli, olyan országokkal szemben akik ugyan ezt csinálják velük, csak éppen más ágazatokban. Érdekes azért arról nem szól soha a fáma hogy hogyan is akarják kihasználni a kicsi kis sárgákat.. mert olcsók és okosak. Sajnos annyira olcsók voltak hogy már minden ott készül, és annyira okosak hogy kezdik a saját kezükbe venni az irányítást. Aminek már nem lehet megálljt parancsolni, és ezt látják Amerikában is ez a valódi bajuk...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!